Fodboldlinje

Kan du heller ikke få fodbold nok? Så er fodboldlinjen sikkert noget for dig!

Fodbold på efterskole er både sjovt og udfordrende. Og med hård og vedholdende træning, spil med andre ambitiøse turneringsspillere og deltagelse i både lokale og landsdækkende turneringer, bliver du en del af et sammentømret kammeratskab, der kæmper for holdet.  Og du oplever at din teknik og fysik udvikler sig og dit talent vokser.

Som fodboldspiller på Rønde Efterskole skal du være motiveret for at arbejde med din teknik, din fysik og ikke mindst din holdånd, som er bærende for holdets præstation og udvikling.

Fodboldtrænerne

På fodboldlinjen møder du tre engagerede og ambitiøse fodboldtrænere med baggrund fra superligaen til breddefodbold. Så du får rig mulighed for individuel træning og for at udvikle dit individuelle spil under de bedste forhold.

Asger Søndergaard

Fodboldtræner

Davit Devdariani

Fodboldtræner

Fodboldlinje Rønde Efterskole

Træningen

Du kommer til at træne fodbold udendørs 2-3 gange om ugen hele året på kunstgræsbane. I vinterhalvåret spiller vi både indendørs fodbold og futsal. Dog med fokus på futsal.

Selve fodboldtræningen har både en teknisk og en taktisk dimension. I den tekniske træning øver du dine egne færdigheder og din boldbehandling. I træningens taktiske dimension udvikler du sammen med resten af holdet din spilforståelse. En god spilforståelse styrker holdets samlede indsats. Futsaltræningen ligner og understøtter i høj grad udendørs fodbold, både i forhold til taktik og teknik, som dermed gør dig til en bedre og klogere fodboldspiller.

Styrke og udholdenhed

En del af træningen handler naturligvis også om styrke og udholdenhed. En god fysik er afgørende for at kunne præstere optimalt en hel kamp både fysisk og mentalt. Du kan derfor også forvente regelmæssig styrke- og løbetræning.

Trænerkursus

På fodboldlinjen får du også redskaber til selv at prøve kræfter med trænergerningen i fremtiden. I samarbejde med DBU tilbyder vi C1-trænerkursus, som er første trin i den UEFA godkendte C-træneruddannelse målrettet børne- og ungdomstrænere. Kurset varer to dage, og du kan efterfølgende videreuddanne dig i din lokale klub. På trænerkurset får du masser af viden om,  hvorfor vi træner, som vi gør, og det skaber et godt fundament for at udvikle dig til en mere intelligent og bedre fodboldspiller.

Linjefagsaktiviteter

I starten af skoleåret kommer du sammen med hele fodboldlinjen på tre dages linjefagstur. Her skal vi ryste hele fodboldlinjen sammen og selvfølgelig en masse fodboldtræning.

I foråret holder vi ligeledes linjefagsdage, som foregår hjemme på Rønde Efterskole. Af andre linjefagsaktiviter kan nævnes at du også skal med fodboldlinjen ind og se Superligakamp.

Masser af kampe i stævner og turneringer

Ved siden af træningen kommer du selvfølgelig også til at spille en masse kampe. Vi deltager i østjyske mesterskaber i udendørs fodbold, vi er med i skoleligaen og vi deltager i kvalifikationsstævnet til DM i indefodbold for efterskoler. Og så planlægger og gennemfører vi også vores eget indefodboldstævne på Rønde Efterskole.

Nedenfor har vi samlet en liste over nogle af de aktiviteter du kan komme til at deltage i.

Udendørsturneringer

  • Skoleligaen, hvor vi møder andre skoler med fodboldlinje. Både efterskoler og folkeskoler. Der spilles 6 kampe i puljen og evt. knald eller fald kampe (drenge)
  • Efterskolernes pokalturnering, sept. (er gået videre til kvartfinalerne)
  • Djursligaen forår og efterår mod andre efterskoler
  • Efterskolernes kval. til ØM sidste weekend i september.
  • Derudover spiller vi Træningskampe mod HHX, de nærliggende efterskoler og privatskolen i Rønde.

Indendørsturneringer/stævner:

  • Trekantsturnering mod byens skoler midt nov.
  • Efterskolernes kvalstævne til DM i jan. Dato ukendt
  • Indendørsstævne på skolen, hvor eleverne er med til at arrangere stævnet mod andre efterskoler. Første weekend i dec.
  • Aftenstævne mod tidligere elevhold midt jan.
  • Futsalstævne på skolen midt marts.

Gå tilbage til forsiden

Få 6 timers undervisning om ugen

Træning på Danmarks bedste kunststofanlæg.

Mulighed for at tage DGIs trænerkursus.

Massere af kampe og turneringer

Jacob, fodbold

“Jeg er rigtig glad for fodboldlinjen, fordi det er et rigtig godt og trygt sted at være. Der er en rigtig god holdånd til vores træning og kampe, og der er ingen, der er uden for fællesskabet. Vores trænere er gode til at vejlede os i forhold til kampene, så vi ved, hvad vi skal fokusere og huske på. Jeg har spillet fodbold i mange år, og det er én af de ting, som jeg går rigtig meget op i. Det var derfor vigtigt for mig at finde en efterskole, hvor der var gode muligheder for at spille fodbold. Her på Rønde Efterskole ligger timerne på nogle gode tidspunkter, så det betyder også, at dagene ikke bliver alt for lange pga. træning.”

Læs mere om Jacobs oplevelse her

Underviserne

“For mig er fodboldbanen et frirum – et sted, der er helt særligt. Det frirum elsker jeg at dele med en flok spilglade fodboldspillere. Det er ingen bedre følelse end at opleve, når det hårde slid med taktisk, teknisk og fysisk arbejde omsættes til et veludført pasningsspil som krydres af med et godt holdmål – det er fantastisk. Vi arbejder hvert år på at forene alle vore eleveres færdigheder til en samlet holdindsats, hvor spillerne kan se mening og har lyst til at bidrage til holdet. Derfor er det så fedt at opleve, hvordan det udvikles i løbet af året til et resultat, hvor vi ligner et hold, som har spillet sammen i årevis.”

“Da jeg blev skadet, besluttede jeg mig for ikke at vil have noget med fodbold at gøre mere og jeg forberedte mig på at stoppe min professionelle fodboldkarriere endeligt. Kort tid efter fandt jeg ud af, selv om jeg vil det eller ej, så har fodbolden en stor betydning for hvem jeg er – men jeg ville stadigvæk ikke bruge min tid på det.

Indtil det en dag slog mig, at al den viden og erfaring, jeg har fået gennem min professionelle fodboldkarriere kunne komme andre til gode og skabe nye gode erfaringer. Rønde Efterskole var stedet, der gav mig mulighed for at videregive denne viden og lære vores elever om de erfaringer, jeg har gjort mig. Det har hjulpet mig tilbage i fodboldverdenen og giver hele tiden nye fede oplevelser på den anden side af kridtstregerne. Det er en fantastisk oplevelse at se, hvordan den enkelte spillere og hele holdet udvikler sig for øjnene af os gennem hele året.”