Brænder du for godt værtsskab og for at skabe en atmosfære af hjemlighed for elever og kursister på Rønde Højskole og Efterskole

Vi søger en oldfrue m/k – med både sans for detaljen og det store overblik – til en nyoprettet stilling.

Rønde Højskole og Efterskole er en skole præget af aktive, unge mennesker med 175 efterskoleelever, 125 højskoleelever og 65 medarbejdere. Derudover har vi en kursusafdeling og ikke mindst sommerkurser med deltagere i alle aldre. Vi er over den seneste årrække vokset i såvel elevtal som bygningsmasse, og har derfor behov for en oldfrue m/k, der som daglig leder og en del af vores rengøringsteam vil bidrage til at fastholde og forøge skolens høje standard, og dermed gøre skolen til et ekstra rart og hjemligt sted at være for vores elever, kursister og øvrige gæster.

Opgaver består blandt andre i:

  • Ledelse og koordinering af rengøringsopgaven 
  • Indgå som en del af rengøringsteamet i den daglige rengøring
  • Kvalitetssikring af rengøringen og standarden af skolens inventar, værelser og øvrige lokalers fremtoning
  • Arbejde med miljø og bæredygtighed
  • Vejledning til elever i fht. oprydning og rengøring og samarbejde med det pædagogiske personale

Vi forventer:

  • Du har en rengøringsfaglig baggrund og er vant til at udarbejde rengøringsplaner
  • Du har sans for detaljen og for at få lokaler til at fremstå hyggelige og indbydende, men samtidig kan du  arbejde systematisk med godt overblik
  • Du har fokus på det gode arbejdsmiljø og trivsel blandt medarbejdere
  • Du har et godt humør og er garant for en kultur af imødekommenhed og hjælpsomhed i rengøringsteamet. Du har en udpræget sans for, hvordan man yder god service og værtsskab for vores gæster, kursister og elever

Vi tilbyder:

En spændende stilling som oldfrue, hvor du  bliver en del af et uhøjtideligt arbejdsmiljø med stærke værdier omkring fællesskab, det enkelte menneskes værdi, livsoplysning og demokratisk dannelse.

Stillingen kan være en deltids- eller fuldtidsstilling på 30-37 timer om ugen. Størstedelen af arbejdstiden ligger i dagtimerne på hverdage, dog skal der påregnes weekend og aftenarbejde ved større arrangementer eller kursusstart ved korte og lange kurser.

Det er vigtigt at man som oldfrue på skolen, indgår aktivt i skolens liv.

For yderligere information om stillingen kan du kontakte økonomichef Margit Bannebjerg Williams på tlf. 21589289. Du kan læse mere om skolen på vores  hjemmesider https://rondeefterskole.dk/ og https://rondehojskole.dk/

Skriftlig ansøgning vedlagt relevante oplysninger kan sendes til skolen pr. mail til ansoegning@rhe.dk senest torsdag d. 26. august. Samtaler afholdes mandag den 30. august 2021.